Egzamin teoretyczny na prawo jazdy - jak wygląda?
Egzamin na prawo jazdy to coś, co najpewniej czeka każdego z nas. Wiele osób boi się tego wyzwania, podczas gdy inni podchodzą do niego naturalnie – to po prostu coś, co trzeba zrobić i tyle. Tak czy siak, nie każdy zdaje sobie do końca sprawę z tego, jak dokładnie wyglądają egzamin praktyczny oraz teoretyczny. Dla niektórych trudniejsza jest praktyka, inni z kolei zdecydowanie bardziej boją się teorii i to właśnie na przygotowanie się do tego egzaminu poświęcają najwięcej czasu. W związku z tym, warto wiedzieć, jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy, tym bardziej, że w ostatnich latach zaszły pewne zmiany. Kilka najważniejszych informacji o egzaminie teoretycznym na prawo jazdy:
- składa się z 32 pytań,
- część podstawowa to 20 pytań,
- część specjalistyczna to 12 pytań,
- egzamin trwa 25 minut,
- mamy do czynienia z testem jednokrotnego wyboru, co oznacza tyle, że tylko i wyłącznie jedna odpowiedź jest poprawna.
Są to najważniejsze informacje, o których powinniśmy pamiętać przed podejściem do egzaminu. Jak więc widzimy, całość nie trwa nawet pół godziny, a na odpowiedzenie na 20 pytań mamy 25 minut, czyli ponad minutę na każde zagadnienie.
Czym jednak różni się część podstawowa (w której mamy 20 pytań) od części specjalistycznej (w niej znajduje się 12 pytań)? W pierwszej części egzaminu mamy z reguły pytania wsparte krótkim filmem lub fotografią, które obrazują daną sytuację. Zdający ma 20 sekund, by przeanalizować pytanie (ten czas nie wlicza się do czasu na udzielenie odpowiedzi), a następnie powinien w ciągu 15 sekund wybrać właściwą odpowiedź poprzez wskazanie „TAK” lub „NIE” (tylko jeden wariant jest prawidłowy). Z kolei w części specjalistycznej mamy trzy możliwe odpowiedzi do pytań (A, B lub C), a zdający ma dokładnie 50 sekund, aby zapoznać się z treścią pytania i udzielić wybranej odpowiedzi.
Prawo jazdy – o czym pamiętać przed teorią?
Warto przy tym wszystkim pamiętać, że zdający nie ma możliwości powrotu do poprzedniego pytania, w związku z czym bardzo ważne jest, aby być pewnym podejmowanych decyzji. Odpowiedź można natomiast zmienić tylko i wyłącznie do momentu przejścia do kolejnego pytania. Same pytania podzielone są na trzy grupy, które punktowane są odpowiednio za trzy (wysokie znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego), dwa (średnie znaczenie) oraz jeden (niskie znaczenie) punkt. W związku z tym, maksymalna liczba punktów jaką może uzyskać zdający to 74 punkty, natomiast do zdania potrzebne jest minimum 68 punktów. Dobrym pomysłem jest więc wykonywanie różnego rodzaju kursów oraz egzaminów próbnych zanim zdecydujemy się na próbę zdania egzaminu teoretycznego – w ten sposób będziemy do tego znacznie lepiej przygotowani.