Historia ubezpieczenia
Ubezpieczenia zaczęły wkradać się w życie ludzi w miarę rozwoju sieci bankowych i szeroko pojętej finansjery. Ponieważ ubezpieczenie jest rzeczą, którą jednak mimo wszystko warto posiadać, to warto zastanowić się także nad tym, skąd wzięły się pierwsze pomysły na oferowanie klientom pewnego rodzaju zabezpieczenia. Czytelnicy mogą być zaskoczeni tym, jak daleko w przeszłość sięga ta instytucja. Metody na przeniesienie ryzyka i zagwarantowanie zwrotu części zainwestowanych dóbr pojawiły się już kilka tysięcy lat temu.
Chińscy i babilońscy handlarze rozwijali systemy finansowego zabezpieczania się przed rabunkiem już w drugim tysiącleciu przed Chrystusem. Chińscy handlarze podróżowali przez niespokojne wody na kilka statków, w których rozkładali swoje towary. Miało to zapobiec całkowitemu zaprzepaszczeniu transportowanych dóbr, jeśli natknęliby się na piratów. Babilończycy zapisali w słynnym Kodeksie Hammurabiego sposoby na rekompensatę.
Jeśli handlarz otrzymał pożyczkę na sfinalizowanie transportu dóbr, mógł zapłacić także za gwarancję rozmycia pożyczki, jeśli towar zostałby skradziony lub zagubiony na morzu. Nowoczesny system ubezpieczeń został na dobrą sprawę stworzony dopiero w siedemnastym wieku, a więc relatywnie wcześnie. Same ubezpieczenia stały się dużo bardziej rozbudowane właśnie w okresie Oświecenia. Pierwsze ubezpieczenia od nieruchomości mogły mieć miejsce podczas wielkiego pożaru w Londynie, który miał miejsce w 1666 roku.
Pożar strawił ponad 13 tysięcy domów, co popchnęło brytyjskie władze do tego, aby zabezpieczyć się przed kolejnym takim wydarzeniem, gdyż miało to zgubny wpływ na finanse mieszkańców stolicy brytyjskiego imperium. Mniej więcej w tym samym momencie powstawały inne typy ubezpieczeń. Pod koniec siedemnastego wieku Londyn stał się bardzo ważnym centrum handlu, co między innymi wiązało się z tym, że trzeba było w jakiś sposób zabezpieczyć handlarzy, wyruszających w dalekie podróże drogą morską. Ponieważ od tysięcy lat nic w tej kwestii nie uległo zmianie, żeglarze wciąż musieli nie tylko zmagać się z samym żywiołem, ale także walczyć z okazjonalnymi atakami piratów, którzy mogli ukraść cenny towar znajdujący się na statku.
W tym celu Edward Lloyd otworzył kawiarnię pod koniec lat osiemdziesiątych siedemnastego wieku. W jej wnętrzu spotykali się przedstawiciele firm, które chciały ubezpieczyć statki i ładunki, a także ci, którzy chcieli zagwarantować emisję takich przedsięwzięć. Pierwsze ubezpieczenia na życie pojawiły się na początku osiemnastego wieku. Dopiero w dziewiętnastym wieku wprowadzono ubezpieczenie od wypadków.
Dało to podwaliny pod szeroko zakrojone programy ubezpieczeń, oferowane przez rządy poszczególnych państw. Otto von Bismarck wprowadził w Niemczech emerytury, ubezpieczenia od wypadków i opiekę medyczną, które stały się integralną częścią niemieckiego państwa opiekuńczego. W dzisiejszych czasach wiele państw korzysta z różnych form wspomagania swojego społeczeństwa. Zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki dla rodzin z dziećmi – opiekuńcza forma państwa bardzo dobrze przyjęła się niemal na całym świecie, ponieważ ludzie lubią czuć się zabezpieczeni w jakiś sposób, co jest jak najbardziej zrozumiałe.